Skip Navigation Linksصفحه اول > سایر > مجله اسبدوانی
مجله اینترنتی اسبدوانی
جدیدترین مطالب پربیننده ترین مطالب
انتخاب سیلمی در فصل کشش
نویسنده: دکتر امیرحسین رحمانی تاریخ: 1389/01/25 بازدید: 14039
انتخاب سیلمی در فصل کشش

همه ساله از دغدغه های اصلی مادیان داران در کشور انتخاب سیلمی مناسب برای جفت گیری (کشش) با مادیان خود است . باتوجه به اینکه مادیان حیوانی دارای پلی استروس فصل است و زمان انجام کشش آن بسته به شرائط آب و هوایی کشورمان معممولاً از ابتدای فصل بهار تا ابتدای فصل تابستان انجام می گردد مادیان داران دارای فرصت کمی هستند تا علاوه بر انتخاب سیلمی خوب و مناسب بتوانند کشش موفقی راهم انجام دهند.

برای انتخاب سیلمی فاکتورهای مختلفی را باید مد نظر داشت که مهمترین آنها عبارتند از:

1-   دونده بودن (اهم از خود سیلمی پدر و مادر آن و اجداد آن سیلمی )
2-    ژنتیک (اصالت)
3-    آناتومی

در مورد سیلمی هائی که کره آنها دویده است نتایج کسب شده توسط آنها هم جزء فاکتورهای بالا به حساب می آید. مهمترین فاکتور فاکتور دونده بودن سیلمی و خانواده او است . یعنی اگر فاکتورهای دیگر را داشته باشد ولی فاکتور دونده بودن را نداشته باشد مورد تأیید نمی باشد .

فاکتور ژنیک (اصالت) سیلمی باید از نژاد تروبرد دونده خوب دنیا باشد و با داشتن ژن غالب بتواند این خصوصیت را نسل به نسل منتقل کند. برخی نژادهای خوب سیلمی در نسل سه و چهار به نقطه کور می رسند که مورد تأیید نمی باشد .

آناتومی: آناتومی صحیح و خوب از فاکتورهای بسیار مهم است برای پوشاندن نقاط ضعف مادیان و همچنین ارتقاء دادن کره مادیانها . سیلمی باید دارای سر سبک باشد ، سوراخ بینی بزرگ ، گردن دراز و متناسب ، سینه پهن کتف قوی ، کمر متناسب و کوتاه ، لگن بزرگ ، اندام حرکتی متناسب و قدرتمند سمهای قوی .

نکته مهم دیگر این است که برای انجام یک کشش (جفت گیری) موفق علاوه بر سیلمی باید مادیان هم فاکتورهای قابل قبولی داشته باشد اهم از دونده بودن ، اصالت داشتن و ... و اینکه مادیان باید از نظر هم خونی با سیلمی مورد توجه قرار گیرد.

 تغذیه مادیان هم قبل از کشش و هنگام بارداری هم باید مورد توجه باشد.

نکته مهم این است که در فصل کشش باید مادیان از نظر وضعیت رحم و تخمدانها حتماً توسط دامپزشک مورد معاینه قرار گیرد و درمانهای احتمالی انجام شود تا با کمترین کشش نتیجه مورد نظر حاصل آید زیرا هر کشش اضافه هم برای مادیان و هم سیلمی ایجاد عفونت می کند.

 
های وب HiWeb
 
□ آمار بازدیدکنندگان

آنـلاین: 80
تاکنون: 27,477,453 بازدید

تمام حقوق برای معاونت اسبدوانی محفوظ است. استفاده از مطالب با ذکر منبع بلا مانع است. 1389 Design & Power by TAATSolution