Skip Navigation Linksصفحه اول > سایر > مجله اسبدوانی
مجله اینترنتی اسبدوانی
جدیدترین مطالب پربیننده ترین مطالب
درمان فلج مغزی به کمک اسب ها
نویسنده: گاردین تاریخ: 1386/08/16 بازدید: 3343
درمان فلج مغزی به کمک اسب ها

الیزابت گوویا به فلج مغزی دچار شده است. او به تنهایی نه میتواند بنشیند و نه روی پاهایش بایستد و نیاز شدیدی به فیزیوتراپی منظم دارد . اما در چند ماه گذشته او به عنوان بخشی از برنامه درمانی خود به اسب سواری روی آورد . این دختر حسابی از اسب سواری لذت می برد . مانوئل پدر او ، اهل تور سودراس پرتغال بیان داشت که این درمان به نام هایپوتراپی برای دختر سه ساله اش بسیار مفید بوده است . او گفت " دخترم به هیچ عنوان از اسبها نمی ترسد و پس از این درمان بسیار آرام تر شده است . پاهای او بسیار نرم تر شده اند و ماکاملاً شاهد تغییرات مثبت رخ داده در وجود او هستیم . این روزها خود او هم برای زمانهایی که باید تمرین کند و سوار اسب شود روزشماری می کند . " این درمان که در انگلستان رایج است به همه افراد در هر سنی که باشند کمک می کند تا با مشکلات جسمی و روحی خود کنار بیایند . این درمان شامل گذاشتن فرد بیمار بر پشت اسب در و ضعیت های مختلف است . فرد بیمار کنترل اسب را به عهده می گیرد و حالتهای مختلف قرار گرفتن بر روی اسب را تمرین می کند . کاشیا روچ درمانگر الیزابت در کامپو ریل پرتغال بیان داشت : این در مان باعث افزایش توان حرکت و نرم شدن عضلات می شود . این تمرین ها باعث می شود فرد کنترل رفتارهای خود را به دست گیرد و با راندن اسب به تنهایی اعتماد به نفس پیدا کند .
او گفت :" دمای بدن اسبها 38 درجه سانتیگراد است در نتیجه این گرما باعث می شود که اعضای بدن فرد بیمار راحت تر به حرکت در بیایند ."
او افزود : حرکات سه بعدی لگن خاصره اسبها باعث می شود که لگن خاصره فرد بیمار نیز در عکس العمل به آن به حرکت در بیاید . این حرکات تقریباً شبیه حالت راه رفتن در انسانند که بسیاری از بیماران قادر به انجام آن نیستند . این درمانگر گفت : " ما از ماه ژانویه هایپوتراپی را آغاز کردیم اما من دو سال است که در حال آموزش دیدن در این زمینه هستم . من به چشم خود نتایج این درمان را دیده ام . بیماران پس از اتمام تمرینات بسیار آرام هستند و راحت تر می توانند دست و پایشان را تکان دهند . این نوع از تمرینات در کاهش استرس و فشارهای روحی روانی افراد نیز موثر است ."
او بیان داشت : این درمان برای افراد مبتلا به بیماریهای لگنی ، افراد مبتلا به تصلب شرایین و کسانیکه از ناراحتی های روحی روانی رنج می برند یا به مشکلات عصبی مبتلایند موثر است .
لسی فرنل فیزیوتراپ ریوایو اسکاتلند که به درمانبیماران مبتلا به ام اس اشتغال دارد بیان داشت که هایپوتراپی با درمان به کمک اسب سواری که سی سال است باب شده کاملاً متفاوت است . او گفت هایپوتراپی ابتدا در دهه 1990 به کار برده شد و در انگلستان طرفداران بسیاری پیدا کرد . هم اکنون تعداد زیادی از افراد مبتلا به ام اس خواستار درمان به این شیوه هستند : " این درمان چنان رایج شده که من مجبور شده ام هر دوره را تنها به ده هفته محدود کنم . در غیر این صورت دیگران برای دسترسی به این درمان باید مدت ها در انتظار به سر ببرند . همه افرادی که تحت این درمان قرار گرفتند واکنش مثبتی به آن نشان داده اند . در این تمرینات از حرکات سه بعدی لگن ، باسن و شانه اسب بهره گرفته می شود . این حرکات باعث می شود که اعضای بدن بیمار در جهت های خاصی به حرکت در بیایند . فرد اسب سوار پس از تمرینات می توانند همان حرکات را در زمان راه رفتن تکرار کند . این روش درمانی حقیقتاً بی نظیر است و هیچ یک از شیوه های درمانی دیگر به پای آن نمی رسد ."
سخنگو ی اسکوپ ، موسسه خیریه یی برای کمک به افراد مبتلا به بیماریهای لگنی ، بیان داشت : با وجود مزیت های بسیاری که این روش دارد باید بیان کرد که هایپو تراپی به عنوان یک درمان به حساب نمی آید. اسکوپ معتقد است هر درمانی که برای کمک به بیماران استفاده می شود باید با دقت و یررسی های فراوان صورت گیرد . سخنگوی این موسسه خیریه گفت : " بیماریهای مرپبوط به لگن خاصره درمان ندارند و این درمانها تنها به فرد کمک می کنند تا حرکاتش تسهیل شود و کمی از نیازش به دیگران کاهش پیدا کند . بعضی از افراد از اسب سواری به آرامش می رسند. گرمای بدن و حرکات اسب برایشان مفید است . ایت تمرینات برای کودکان مبتلا به سی پی نیز سود مند است ."

 
های وب HiWeb
 
 
□ آمار بازدیدکنندگان

آنـلاین: 217
تاکنون: 23,220,064 بازدید

تمام حقوق برای معاونت اسبدوانی محفوظ است. استفاده از مطالب با ذکر منبع بلا مانع است. 1389 Design & Power by TAATSolution